5sola.pl

Soli Deo Gloria

niedziela, 26 lutego 2017

A obecne niebiosa i ziemia przez to samo sÅ‚owo sÄ… utrzymywane i zachowane dla ognia na dzieÅ„ sÄ…du i zatracenia bezbożnych ludzi” (2 P 3:7).

Każdy chrześcijanin jest teologiem. Jest to prawda, niezależnie czy jest tego świadomy czy też nie. Każdy chrześcijanin posiada również określoną teologię. Podstawowe pytanie nie dotyczy więc samej teologii, ale tego czy posiadamy prawidłową teologię.

Idąc dalej musimy zastanowić się czy w naszym praktykowaniu teologii mamy właściwie poukładane priorytety. Tematy naszych studiów oraz rozważań powinny zawsze być ustawione pod kątem ich ważności. Musimy wiedzieć, które zagadnienia są zagadnieniami podstawowymi. Przykładowo eschatologia stanowi jeden z głównych obszarów badań dogmatycznych, ale zagadnieniem mniej kluczowym jest to czy Kościół zostanie zabrany z ziemi przed czy po Wielkim Ucisku.

Dlaczego jest to tak ważne, aby dokonać właściwego rozróżnienia pomiędzy mnogością tematów o których mówi Biblia?

Dlatego, że ustawienie ich pod kątem znaczenia powinno ustrzec nas przed poświęceniem czasu i energii czemuś, co ma drugorzędną (a może i trzeciorzędną lub też nie ma jakiegokolwiek znaczenie a stanowi wymysł nierozsądnej gorliwości religijnej) ważność.

ApostoÅ‚ Piotr przed swojÄ… mÄ™czeÅ„skÄ… Å›mierciÄ…, napisaÅ‚ list do KoÅ›cioÅ‚a w którym omawia istotne zagadnienia dotyczÄ…ce powtórnego przyjÅ›cia Chrystusa. PiszÄ…c, że „Obecne niebiosa i ziemiÄ… zachowane sÄ… dla ognia na dzieÅ„ sÄ…du” ukazuje nam wÅ‚aÅ›ciwÄ… perspektywÄ™ życia na ziemi. 

Jako pielgrzymi powinniśmy spędzać nasze życie w bojaźni Bożej (1 P 1:17) i w nieustannym dążeniu do świętości, gdyż Ten, który nas powołał jest Święty.

Podobnie w zagadnieniach eschatologicznych nie powinniÅ›my głównie zajmować siÄ™ rzeczami, które od setek lat sÄ… przedmiotem dyskusji w KoÅ›ciele. Wypatrywanie znaków koÅ„ca, obserwowanie wydarzeÅ„ Å›wiatowych, poszukiwanie tożsamoÅ›ci antychrysta oraz znaczenia liczby 666, kwestia Wielkiego Ucisku, porwania KoÅ›cioÅ‚a, roli Izraela i inne zagadnienia poruszane w obszarze czasów koÅ„ca nie mogÄ… być negowane. 

Jednakże naszym priorytetem powinien być rozwój naszego chrzeÅ›cijaÅ„skiego charakteru oraz oddania Bogu w praktycznej pobożnoÅ›ci o czym pisze dalej Piotr: „Skoro to wszystko ma siÄ™ rozpÅ‚ynąć, to jakimi wy powinniÅ›cie być w Å›wiÄ™tym postÄ™powaniu i pobożnoÅ›ci” (2 P 3:11).

To retoryczne pytanie powinno zachęcić nas do właściwego uporządkowania naszej teologii, która zawsze musi objawiać się w świętym i oddanym Bogu życiu. Oby dobry Bóg pozwolił nam wzrastać w łasce i poznaniu naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, któremu chwała i teraz i na wieczne czasy (2 P 3:18).






wtorek, 21 lutego 2017

Siedzieliśmy właśnie przy stoliku jedząc razem lunch, a ja szalenie się modliłem. Mój przyjaciel od 15 lat zaangażowany był w związek z osobą tej samej płci. Był jednak zainteresowany Jezusem; przyciągnięty przez Jego nauczanie i przesłanie. Ale chciał wiedzieć jak decyzja o zostaniu chrześcijaninem odbije się na jego homoseksualnym stylu życia.

WyjaÅ›niÅ‚em, tak ostrożnie i Å‚askawie jak tylko potrafiÅ‚em, że Jezus podtrzymaÅ‚ i rozwinÄ…Å‚ szerszy biblijny poglÄ…d na temat seksualnoÅ›ci – mianowicie, że jedynym miejscem na seksualnÄ… aktywność jest małżeÅ„stwo osób odmiennych pÅ‚ci. 

Podążanie za Jezusem bÄ™dzie oznaczaÅ‚o poszukiwanie, by coraz bardziej żyć w zgodzie z Jego SÅ‚owem – w tej sferze, jak i zresztÄ… w każdej innej. Mój przyjaciel milczaÅ‚ przez chwilÄ™, po czym spojrzaÅ‚ mi w oczy i zadaÅ‚ niesamowicie cenne pytanie: „Co to musiaÅ‚oby być, żeby byÅ‚o warte zakoÅ„czenia relacji z moim partnerem?”. ZÅ‚apaÅ‚em jego spojrzenie przez moment, gdy mój umysÅ‚ szukaÅ‚ wÅ‚aÅ›ciwej odpowiedzi.

Jest wieczność, to oczywiste. Jest niebo i jest piekÅ‚o. Ale byÅ‚em Å›wiadomy, że te rzeczywistoÅ›ci, do których te pojÄ™cia siÄ™ odnoszÄ… mogÄ… mu siÄ™ wydawać jak “nie z tego Å›wiata”, caÅ‚kiem nieuchwytne. W każdym razie, życie z Jezusem jest warte tego nawet, gdyby dotyczyÅ‚o tylko tego życia. Ale on pytaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie o to życie – tutaj i teraz. ModliÅ‚em siÄ™ dalej do Boga, żeby pozwoliÅ‚ mi znaleźć odpowiedni werset z Biblii – na tutaj i teraz. ChciaÅ‚em, żeby mój przyjaciel wiedziaÅ‚, że życie z Jezusem naprawdÄ™ ma ogromnÄ… wartość -  wartość w życiu, które dopiero nadejdzie, ale także wartość w tym życiu, które mamy teraz – i to w żadnym mniejszym stopniu dla tych, którzy majÄ… homoseksualne skÅ‚onnoÅ›ci.

Tak, będzie wiele trudności: niespełnione pragnienia, przykrość związana z posiadaniem niechcianych skłonności oraz zmaganie się z pozostaniem samemu. Ale chciałem, żeby wiedział, że pójście za Jezusem jest cenniejsze niż te rzeczy, nawet gdy weźmie się pod uwagę, co one znaczą dla ludzi homoseksualnych. I chciałem żeby wiedział, że to co mu mówię nie wynika jedynie z mojego studiowania Biblii i słuchania co inni mają do powiedzenia w tym temacie, lecz że wynika to z mojego osobistego doświadczenia.

Więcej łaski, nie mniej.

Homoseksualizm to rzecz, z którÄ… zmagam siÄ™ przez caÅ‚e moje chrzeÅ›cijaÅ„skie życie. ZabraÅ‚o wiele czasu, by przyznać to przed sobÄ…, jeszcze wiÄ™cej – by przyznać to przed innymi, a nawet jeszcze wiÄ™cej -  by zobaczyć niektóre z Bożych dobrych celów. W tym caÅ‚ym czasie pojawiaÅ‚y siÄ™ zarówno wzloty, jak i upadki. Ale jedno jest pewne – ta walka nie jest pozbawiona bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw – co odkryÅ‚ apostoÅ‚ PaweÅ‚ w przypadku jego nieustÄ™pliwego kolca wbitego w ciaÅ‚o.

Zmaganie siÄ™ z seksualnoÅ›ciÄ… byÅ‚o (i nadal jest) okazjÄ… dla mnie, by doÅ›wiadczać wiÄ™cej (aniżeli mniej) Bożej Å‚aski. Tylko w ciÄ…gu paru ostatnich miesiÄ™cy czuÅ‚em siÄ™ wezwany do tego, by bardziej otwarcie o tym mówić. Przez wiele lat nie miaÅ‚em żadnej intencji, by uczynić tÄ™ kwestiÄ™ z mojego życia w jakikolwiek sposób publicznÄ…. Jestem Å›wiadomy, że odkrycie jej przed Å›wiatem może prowadzić do wielu różnych reakcji – niektórych przychylnych, innych może nieco mniej.

Ale przez ostatnie parÄ™ lat wzrastaÅ‚o moje zaniepokojenie zwiÄ…zane z tym, że gdy stawkÄ… sÄ… nasi przyjaciele czy czÅ‚onkowie rodziny, którzy doÅ›wiadczajÄ… homoseksualnych skÅ‚onnoÅ›ci, to my – jako biblijnie wierzÄ…cy chrzeÅ›cijanie – tracimy w tej kwestii naszÄ… pewność co do Ewangelii. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, jakbyÅ›my nie zawsze byli przekonani, że to naprawdÄ™ jest dobra nowina dla homoseksualnych osób. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, jakbyÅ›my nie zawsze byli pewni, że życie wedÅ‚ug biblijnego standardu jest dla tych osób możliwe.

Podczas gdy myÅ›li w mojej gÅ‚owie pÄ™dziÅ‚y podczas tego wspólnego obiadu, Bóg podsunÄ…Å‚ mi odpowiedni do podzielenia siÄ™ z moim przyjacielem werset. Werset, który trafia w punkt, gdy chodzi o odpowiedź na pytanie dlaczego podążanie za Jezusem jest czymÅ› cennym – w tym życiu, i to nawet wtedy, gdy wiąże siÄ™ to z rezygnacjÄ… z rzeczy, bez których dawniej nie wyobrażaliÅ›my sobie życia:

"Wtedy odezwał się Piotr: Spójrz, my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zapewniam was, nie ma takiego, kto by opuścił dom albo braci, albo siostry, albo matkę, albo ojca, albo dzieci, albo pola dla Mnie i dla dobrej nowiny, a kto by nie otrzymał stokroć więcej, teraz, w tym czasie, domów i braci, i sióstr, i matek, i dzieci, i pól, choć wśród prześladowań, a w nadchodzącym wieku życia wiecznego". (Ew. Marka 10:28-30).

Podążanie za Jezusem oznacza pozostawienie pewnych rzeczy za sobÄ…, oznacza poddanie pewnych rzeczy. Dla osób homoseksualnych, oznacza to zostawienie za sobÄ… homoseksualnego stylu życia. 

Boże Słowo jest jasne.

Biblia jest konsekwentna gdy chodzi o zabranianie praktyk homoseksualnych. Sam Jezus potÄ™pia wszelkÄ… „seksualnÄ… niemoralność” (Ew. Marka 7:21-22, dla przykÅ‚adu). I choć Jezus nie mówi tam wprost o praktykach homoseksualnych, to jednak uwzglÄ™dnia je. Greckie sÅ‚owo, które tÅ‚umaczymy jako „seksualna niemoralność” (porneia, od którego pochodzi także sÅ‚owo pornografia) jest terminem sÅ‚użącym opisywaniu każdej seksualnej aktywnoÅ›ci poza heteroseksualnym małżeÅ„stwem.

ApostoÅ‚ PaweÅ‚ pisze jeszcze bardziej konkretnie, wskazujÄ…c bezpoÅ›rednio w trzech fragmentach swoich listów na praktyki homoseksualne. W LiÅ›cie do Rzymian 1:24-27 zarówno homoseksualne praktyki mężczyzn, jak i kobiet sÄ… podane jako przykÅ‚ad „nienaturalnych” zachowaÅ„, które sÄ… skutkiem odwrócenia siÄ™ od Boga. W 1 LiÅ›cie do Koryntian 6:9-10 – „ci, którzy dopuszczajÄ… siÄ™ homoseksualizmu” sÄ… wymienieni poÅ›ród tych ludzi, których zachowanie Å›wiadczy o ich wykluczeniu z Bożego Królestwa. SÅ‚owo, które w tym miejscu używa PaweÅ‚ dosÅ‚ownie oznacza „mężczyzn współżyjÄ…cych ze sobÄ…” – pojawia siÄ™ ono nastÄ™pnie w 1 LiÅ›cie do Tymoteusza 1:10.

Nie ma jakichkolwiek fragmentów w Biblii, by na ich podstawie argumentować za homoseksualnymi zwiÄ…zkami. Próby, które podejmujÄ… w tym celu niektórzy koÅ›cielni przywódcy doprowadzÄ… ostatecznie do wypaczenia znaczenia pewnych tekstów, przy pominiÄ™ciu innych. 

Boże SÅ‚owo jest jasne na ten temat. Biblia konsekwentnie zabrania jakichkolwiek seksualnych praktyk podejmowanych poza małżeÅ„stwem. Dla kogoÅ›, kto sam doÅ›wiadcza homoseksualnych pragnieÅ„, nie sÄ… to Å‚atwe sÅ‚owa, jakie może usÅ‚yszeć. Czasami pogodzenie siÄ™ z tym, co Biblia ma do powiedzenia jest bardzo bolesne. Dlaczego? Bo byÅ‚y momenty przenikliwej pokusy i pragnienia – momenty, kiedy „byÅ‚em zakochany”. A mimo to – Biblia pokazuje mi, że te pragnienia wypaczajÄ… obraz, dla którego Bóg mnie stworzyÅ‚.

To, co otrzymujemy w zamian jest nieporównywalnie większe.

Jednakże -  jakkolwiek wiele przyjdzie nam pozostawić, to nie pozostaniemy  bez niczego. Cokolwiek poddajemy, Jezus zastÄ™puje – w Boży – czyli lepszy i wspanialszy sposób. Nikt, kto cokolwiek zostawia dla Jezusa, nie pozostanie bez otrzymania czegoÅ› w zamian. A to, co otrzymujemy w zamian jest nieporównywalnie wiÄ™ksze – po stokroć wiÄ™ksze. To, co zostawiamy dla Jezusa nawet nie porównuje siÄ™ z tym, co On nam daje w zamian. Wtedy, gdy koszty sÄ… wielkie, zyski sÄ… jeszcze wiÄ™ksze, nawet w tym życiu. 

Dla mnie na przykÅ‚ad oznacza to wspaniaÅ‚Ä… gÅ‚Ä™biÄ™ przyjaźni, którÄ… Bóg daÅ‚ mi poÅ›ród wielu braci i sióstr; oznacza to także wszelkie możliwoÅ›ci, na które bycie samemu pozwala; oznacza to przywilej sÅ‚użby na szerokÄ… skalÄ™; wreszcie, oznacza to spoÅ‚eczność wspaniaÅ‚ej Bożej rodziny. Ale jest coÅ› jeszcze wiÄ™kszego niż te wszystkie rzeczy. CoÅ›, z czym stykamy siÄ™ w trudnych i skomplikowanych sytuacjach. 

Tym czymÅ› jest poznanie  wszech-wystarczalnoÅ›ci Chrystusa. Poznanie peÅ‚ni życia i radoÅ›ci, jaka jest w Nim i w Jego sÅ‚użbie – i nigdzie indziej. Wiele by można w tym miejscu powiedzieć, jednak główna myÅ›l brzmi tak: moment, w którym myÅ›lisz, że podążanie za Jezusem i naÅ›ladowanie Go okaże siÄ™ dla kogoÅ› kiepskim pomysÅ‚em, to robisz z Jezusa kÅ‚amcÄ™. Uczniostwo nie zawsze jest Å‚atwe. Pozostawienie za sobÄ… tych rzeczy, które dotychczas kochaliÅ›my jest dogÅ‚Ä™bnie ciężkie. Ale Jezus – On zawsze jest tego wart.

Sam Allberry
Tłumaczył: Miszael
Źródło: https://www.thegospelcoalition.org/article/how-can-the-gospel-be-good-news-to-gays


piÄ…tek, 17 lutego 2017

Witaj w świecie bezbożności.
PrzyzwyczaiÅ‚em siÄ™ do tego, że chrzeÅ›cijanom trzeba tÅ‚umaczyć dlaczego oglÄ…danie nasyconej Å›wiatowoÅ›ciÄ… oraz erotyzmem „Ciemniejszej strony Greya”, nie jest dobre dla ich kondycji duchowej oraz Å›wiadectwa życia i z pewnoÅ›ciÄ… w żadnym aspekcie nie spowoduje ich wzrostu w Å›wiÄ™toÅ›ci, ale "Chata" stanowi ewenement.

W polskim internecie znajdziecie dość rzeczowych materiałów ukazujÄ…cych książkÄ™ „Chata” z jej wÅ‚aÅ›ciwej, czyli New Age-owej, perspektywy. PamiÄ™tajmy, że celem ruchu New Age jest zniszczenie chrzeÅ›cijaÅ„stwa poprzez jego zmodyfikowanie i przeksztaÅ‚cenie w subtelny sposób prawdy w kÅ‚amstwo, a książka „Chata” jest jednym ze strategicznych narzÄ™dzi w polityce Nowej Ery. Jak stwierdziÅ‚a znana okultystka i autorka tego ruchu, Alice Bailey, New Age nie ominie koÅ›ciołów chrzeÅ›cijaÅ„skich, ale „przejdzie przez nie”.

Stwierdziła ona, że warstwy zewnętrzne będą początkowo zachowane w stanie nienaruszonym (terminologia chrześcijańska będzie nadal powszechnie używana) jednak prawdziwe przemiany rozpoczną się od wewnątrz. A wiecie czym jest New Age? To:
 „Teren szataÅ„ski – demoniczna jaskinia nieprawoÅ›ci znajdujÄ…ca siÄ™ pod wyÅ‚Ä…cznÄ… kontrolÄ… wroga, a angażowanie siÄ™ w tÄ™ rzeczywistość to duchowe samobójstwo”.
A więc, witajcie w świecie bezbożności. Nasz Bóg jest ogniem trawiącym i z pewnością nie da robić z siebie głupca. To, że świat pozbawiony jest bojaźni Bożej jest rzeczą oczywistą. Problem pojawia się kiedy to szatańskie myślenie niszczy kościół i umysły ludzi wierzących.

Witaj w świecie bezbożności

Kiedy sprzedaż książki „Chata” autorstwa Williama P. Younga przekroczyÅ‚a 100 tysiÄ™cy egzemplarzy, jej adaptacja filmowa staÅ‚a siÄ™ bardzo prawdopodobna. Kiedy zostaÅ‚ sprzedany milionowy egzemplarz, byÅ‚o to już praktycznie pewne. I rzeczywiÅ›cie, 10 marca 2017 roku w polskich kinach bÄ™dzie miaÅ‚a miejsce premiera filmu „Chata” w reżyserii Stuarta Hazeldinea. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Sama Worthingtona, Octavie Spencer i Tima McGrawa.

Tim Challies napisał, że od dłuższego czasu zastanawiał się czy powinien zobaczyć i zrecenzować ten film. Uczciwie przyznał, że napisanie recenzji byłoby dla niego dobrą decyzją, która znacząco podniosłaby oglądalność jego witryny internetowej. W innym aspekcie, recenzja z pewnością pomogłaby wielu ludziom w sposób właściwy ustosunkować się do tego obrazu, wyposażając ich w odpowiednią wiedzę pozwalającą na właściwą krytykę przyjmowanej treści lub też podjęcie świadomej decyzji o nie oglądaniu tego filmu.

DokonujÄ…c wÅ‚asnej introspekcji, Challies stwierdza: „Jestem dalece pewien, że oglÄ…danie i zrecenzowanie „Chaty” byÅ‚oby nierozsÄ…dnÄ… a nawet grzesznÄ… duchowo decyzjÄ…. Z tego powodu nie bÄ™dÄ™ oglÄ…daÅ‚ ani recenzowaÅ‚ tego filmu”.

To bardzo mocne słowa. Pójdźmy więc dalej.

 „Chata” w skrócie

W opisie wydawcy przeczytamy: „Chata, opowieść o zrozpaczonym i wÄ…tpiÄ…cym ojcu, który spotyka siÄ™ z Bogiem pod postaciÄ… jowialnej Murzynki. NajmÅ‚odsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy zostaÅ‚a porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono Å›lady wskazujÄ…ce na to, że zostaÅ‚a brutalnie zamordowana, ale ciaÅ‚a dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w wielkim smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej wÅ‚aÅ›nie chaty na weekend. Wbrew rozsÄ…dkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popoÅ‚udnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Mack spÄ™dza w chacie weekend, uczestniczÄ…c w czymÅ› w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywajÄ…cym siebie TatuÅ›kiem, Jezusem, który pokazuje siÄ™ pod postaciÄ… żydowskiego robotnika, i Sarayu, AzjatkÄ… uosabiajÄ…cÄ… Ducha ÅšwiÄ™tego”.

Niezły opis jak na książkę pretendującą do miana pozycji chrześcijańskiej, rekomendowanej i zachwalanej przez pokaźną liczbę liderów ewangelicznych.

Tim Challies stwierdza jednoznacznie, że książka ma wiele teologicznych wad, które powinny wzbudzić niepokój wÅ›ród chrzeÅ›cijan. Część z tych teologicznych problemów z pewnoÅ›ciÄ… można by okreÅ›lić mianem totalnej herezji. MyÅ›li autora tej książki sÄ… nie tylko obce Biblii, ale też w wielu miejscach stojÄ… w bezpoÅ›redniej opozycji wobec SÅ‚owa Bożego. CzymÅ› naturalnym bÄ™dzie zbudowanie zaÅ‚ożenia, że wiele z tych problemów zostaÅ‚o przeniesionych do filmowej adaptacji „Chaty”.

Główna obawa

Co jednak stanowi główną obawę Tima Challiesa i co naszym zdaniem powinno i nas powstrzymać przed oglądaniem tego filmu? Wizualna prezentacja Boga.
OglÄ…dajÄ…c film „Chata”, bÄ™dziesz oglÄ…dać jak ludzki aktor odgrywa rolÄ™ Ojca, Syna i Ducha ÅšwiÄ™tego. Jest to oczywiste i bardzo poważne pogwaÅ‚cenie drugiego przykazania, które brzmi:

„Nie czyÅ„ sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemiÄ…. Nie bÄ™dziesz siÄ™ im kÅ‚aniaÅ‚ i nie bÄ™dziesz im sÅ‚użyÅ‚, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winÄ™ ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzÄ…. A okazujÄ™ Å‚askÄ™ do tysiÄ…cznego pokolenia tym, którzy mnie miÅ‚ujÄ… i przestrzegajÄ… moich przykazaÅ„” (2 M 20:4-6)


Jak czytamy w MaÅ‚ym Katechizmie Westminsterskim uzasadnieniem Drugiego Przykazania jest: „Boża suwerenność nad nami, stosowność Jego roszczeÅ„ w stosunku do nas oraz Jego gorliwość o wÅ‚asnÄ… cześć”.

Challies stwierdza: „Nie bÄ™dÄ™ oglÄ…daÅ‚ tego filmu, nawet po to żeby zrobić jego recenzjÄ™, ponieważ, nie mogÄ™ oglÄ…dać jak czÅ‚owiek udaje, że jest Bogiem”.

Musimy wiedzieć, że Drugie Przykazanie dotyczy oddawania boskiej czci i dlatego zabrania tworzenia jakiegokolwiek obrazu Boga w celu uwielbiania Jego samego za poÅ›rednictwem stworzonego wyobrażenia. Niezależnie czy obraz jest używany aby czcić Boga czy też lepiej Go zrozumieć – Boże prawo zakazuje stosowania takich praktyk.

Challies zwraca naszÄ… uwagÄ™, abyÅ›my w dyskusji o filmie „Chata” odÅ‚ożyli kwestiÄ™ Pana Jezusa i Jego objawienia w ludzkiej postaci. Niektórzy chrzeÅ›cijanie uważajÄ…, że przedstawianie Pana Jezusa jest takim samym naruszeniem Drugiego Przykazania, a inni twierdzÄ… że nie. Niezależnie od tego jakie jest nasze zdanie, musimy mieć Å›wiadomość, że przedstawienie Boga Ojca i Boga Ducha ÅšwiÄ™tego za pomocÄ… ludzkich postaci jest czymÅ› znacznie bardziej oczywistym i poważniejszym.

Ci, którzy bÄ™dÄ… oglÄ…dać „ChatÄ™” zobaczÄ… jak Octavia Spencer odgrywa rolÄ™ Boga Ojca. Ona bÄ™dzie wizualnym przedstawieniem Boga, który istnieje od wiecznoÅ›ci. Boga który dla swoich celów zaplanowaÅ‚ oraz przeznaczyÅ‚ stworzenie caÅ‚ego wszechÅ›wiata. Boga, który wybraÅ‚ i przeznaczyÅ‚ ludzi do zbawienia. Boga który staÅ‚ siÄ™ przedmiotem buntu czÅ‚owieka. Boga który opracowaÅ‚ wielki plan odkupienia. Boga, który wylaÅ‚ swój Å›wiÄ™ty gniew na swojego jedynego Syna. Boga, który ustanowiÅ‚ wielki dzieÅ„ sÄ…du. Boga, który jest duchem czystym, niewidzialnym bez ciaÅ‚a. Boga, który jest wiÄ™kszy niż nasze możliwoÅ›ci pojmowania, wieczny, niepojÄ™ty i nieskoÅ„czony.

Ci którzy zobaczÄ… ten film muszÄ… mieć Å›wiadomość, że Octavia Spencer bÄ™dzie odgrywać rolÄ™ Boga, który jest: „Duchem – nieskoÅ„czony, wieczny i niezmienny – w swej istocie, mÄ…droÅ›ci, mocy, Å›wiÄ™toÅ›ci, sprawiedliwoÅ›ci, dobroci i prawdzie

Ci, którzy obejrzÄ… „ChatÄ™” zobaczÄ… Sumire Matsubara w roli Boga Ducha ÅšwiÄ™tego. Ta aktorka bÄ™dzie przedstawiaÅ‚a Ducha ÅšwiÄ™tego, Boga który istnieje od wiecznoÅ›ci, który byÅ‚ obecny przy tworzeniu wszystkiego co powstaÅ‚o, Boga który przyciÄ…ga Bożych ludzi do Ewangelii, który mieszka w nich, uÅ›wiÄ™ca, pociesza, podtrzymuje i zachowuje ich. Ci którzy zobaczÄ… ten film muszÄ… mieć Å›wiadomość, że Sumire Matsubara bÄ™dzie odgrywać rolÄ™ Boga, który jest: „Duchem – nieskoÅ„czony, wieczny i niezmienny – w swej istocie, mÄ…droÅ›ci, mocy, Å›wiÄ™toÅ›ci, sprawiedliwoÅ›ci, dobroci i prawdzie”.

Philip Ryken stwierdza: „BaÅ‚wochwalstwo stwarza faÅ‚szywy obraz Boga, który jest nieadekwatny do Jego bóstwa i niegodny Jego majestatu. Bóg jest nieskoÅ„czony i niewidzialny. Jest wszechpotężny i wszechobecny. Bóg jest żywym duchem. Dlatego, aby wyrzeźbić Jego obraz w drewnie lub kamieniu [lub w ludzkim ciele] jest zaprzeczeniem Jego atrybutów oraz podstawowych cech charakteryzujÄ…cych Jego boskÄ… istotÄ™. BaÅ‚wan sprawia, że nieskoÅ„czony Bóg staje siÄ™ skoÅ„czony, niewidzialny Bóg staje siÄ™ widzialny, wszechpotężny Bóg staje siÄ™ bezsilny. W skrócie, baÅ‚wochwalstwo tworzy dokÅ‚adne przeciwieÅ„stwo tego czym Bóg jest w rzeczywistoÅ›ci. CaÅ‚a idea baÅ‚wochwalstwa spoczywa na absurdalnych próbach czÅ‚owieka, który stara siÄ™ stworzyć swój wÅ‚asny obraz Boga. Bożek nie jest prawdÄ…, ale kÅ‚amstwem. To bóg, który nie widzi, nie wie, nie dziaÅ‚a, nie kocha, nie zbawia”.

Bóg nie jest istotą ludzką. Bóg nie jest jak człowiek i w żaden sposób nie można przedstawić Go w ucieleśnionej formie. Bóg jest tak różny od nas, że każde Jego wizualne wyobrażenie szkodzi naszemu poznaniu Jego osoby.

„Chata” nie pomaga czÅ‚owiekowi zbliżyć siÄ™ do Boga, ale w rzeczywistoÅ›ci oddala go od Pana, który jest StwórcÄ… wszechrzeczy.

WedÅ‚ug sÅ‚ownika PWN „baÅ‚wochwalstwo” to: „cześć oddawana bożkom pogaÅ„skim”. Jednakże baÅ‚wochwalstwo to nie tylko taniec dzikusów wokół swojego totemu. IstniejÄ… bardziej subtelne formy baÅ‚wochwalstwa. J. I. Packer napisaÅ‚, że: „BaÅ‚wochwalstwo wyraża siÄ™ nie tylko czczeniem faÅ‚szywych bogów, ale także czciÄ… oddawanÄ… wizerunkom prawdziwego Boga. Przykazanie to nie dotyczy wiÄ™c obiektu naszej czci, lecz sposobu jej oddawania”.

W przypadku filmu „Chata” możemy spodziewać siÄ™ podobnej argumentacji jak ze strony naszych katolickich przyjaciół: „Co w tym zÅ‚ego, skoro dany posÄ…g czy wizerunek pozwala mi przybliżyć siÄ™ do Boga?”. W myÅ›leniu wielu osób panuje przekonanie, że baÅ‚wochwalstwo ogranicza siÄ™ do przedstawiania Boga w formach zapożyczonych z kultów pogaÅ„skich. Jednakże sens drugiego przykazania zabrania również przedstawiać Boga w formie najwyższej ze stworzonych istot – czÅ‚owieka.

PrzypatrujÄ…c siÄ™ „Chacie”, musimy wziąć pod uwagÄ™, że:

1. Obrazy poniżają Boga, ponieważ przyćmiewają Jego chwałę,
2. Obrazy wprowadzają ludzi w błąd.

Analogicznie motywy twórców filmu „Chata” nie mogÄ… być w żaden sposób wÅ‚aÅ›ciwie potwierdzone. Ich rzekomy cel, przybliżenia ludzi do Boga, jest tak naprawdÄ™ kÅ‚amstwem, gdyż film ten z góry bÄ™dzie propagowaÅ‚ faÅ‚szywe pojÄ™cie o Bogu, a przez to wypaczaÅ‚ nasze myÅ›lenie o Nim rodzÄ…c w naszych umysÅ‚ach liczne bÅ‚Ä™dy.

Jan Kalwin powiedział:
„Prawdziwy obraz Boga nie znajduje siÄ™ w tym Å›wiecie; dlatego Jego chwaÅ‚a… jest poniżona, a Jego prawda znieksztaÅ‚cona przez kÅ‚amstwo, gdy kiedykolwiek stawiamy przed sobÄ… widzialnÄ… postać…. Dlatego wymyÅ›lanie jakiegokolwiek obrazu Boga jest samo w sobie brakiem pobożnoÅ›ci, ponieważ przez takie znieksztaÅ‚cenie Jego majestat jest poniżony, a sam Bóg przedstawiony jest takim, jakim nie jest”.

Podsumowanie

„Chata” przedstawia Boga w ludzkim ciele. To sprawia, że Ten który jest nieskoÅ„czony staje siÄ™ skoÅ„czony; Ten który jest niewidzialny staje siÄ™ widzialny; Ten który jest wszechpotężny staje siÄ™ ograniczony. Wizualne przedstawienie Boga, umniejsza Jego chwalebnej Osobie, zaciemnia i bluźni Jego imieniu. Jest kÅ‚amstwem.

PamiÄ™tajmy też, że sam Mojżesz przypominaÅ‚ Izraelitom, że chociaż widzieli znaki obecnoÅ›ci Boga na Synaju, nie widzieli żadnej widzialnej postaci samego Pana, natomiast sÅ‚yszeli tylko Jego sÅ‚owa. Co zdaniem Packera oznacza, że: „Bóg nie pokazaÅ‚ im widzialnego symbolu siebie samego, ale mówiÅ‚ do nich. Dlatego teraz nie majÄ… szukać widzialnych Jego symboli, lecz być posÅ‚usznymi Jego sÅ‚owom”.

Drogi czytelniku, wszystkie podobizny Boga niezależnie od swojej formy czy to w posągach rzeźbionych czy też obrazów myślowych, są zapożyczone z grzesznego i bezbożnego świata i stoją w sprzeczności ze świętym słowem Bożym.

PodsumowujÄ…c przytoczymy raz jeszcze sÅ‚owa Packera, który powiedziaÅ‚, że: „Nie możemy poznać Boga, dopóki On nie przemówi i nie powie nam o sobie. Ale przecież przemówiÅ‚. MówiÅ‚ poprzez swoich proroków i apostołów, jak również przemówiÅ‚ w sÅ‚owach i czynach swego Syna. DziÄ™ki temu objawieniu zawartemu w Biblii możemy nabyć wÅ‚aÅ›ciwego pojÄ™cia o Bogu; bez Biblii nigdy do tego nie dojdziemy. Tak wiÄ™c wydaje siÄ™, że pozytywnÄ… siÅ‚Ä… drugiego przykazania jest zobowiÄ…zanie nas do rozwoju naszych myÅ›li o Bogu na podstawie Jego Å›wiÄ™tego SÅ‚owa, a nie żadnych innych źródeÅ‚ poznania”.

A co do książki „Chata” to najlepszym podsumowaniem niech bÄ™dÄ… sÅ‚owa Dave Hunta:
„Tom, ja tego nie bÄ™dÄ™ czytaÅ‚. [...] ohyda od poczÄ…tku do koÅ„ca. I znak czasów, w jakich żyjemy. […] Nie można sporzÄ…dzać sobie bożków, nie można sporzÄ…dzać żadnego wyobrażenia Boga. A tutaj mamy najgorsze z możliwych wyobrażeÅ„. […] Ojciec w takiej postaci? I Duch ÅšwiÄ™ty jako Azjatka? I Jezus jako przygÅ‚up? Zauroczony swojÄ… ludzkoÅ›ciÄ… itd.? Nie mam słów, żeby to nazwać! To jest bluźnierstwo najgorszego sortu! A tutaj podobno ewangeliczne, chrzeÅ›cijaÅ„skie ksiÄ™garnie, KoÅ›cioÅ‚y...[...] Problem w tym, że to deprawuje umysÅ‚, deprawuje serce, deprawuje nasze pojmowanie, rozumienie Boga. Nam nie wolno nawet sporzÄ…dzać sobie Jego wizerunku w myÅ›lach. Nie mamy czynić żadnych wyobrażeÅ„ Boga, żadnych Jego przedstawieÅ„. Jest to wiÄ™c jaskrawe pogwaÅ‚cenie wrÄ™cz pierwszego przykazania: „Nie bÄ™dziesz miaÅ‚ innych bogów przede MnÄ…”.

Witaj w świecie bezbożności.

„Boga nikt nigdy nie widziaÅ‚” (J 1:18)

„Jedyny majÄ…cy nieÅ›miertelność i mieszkajÄ…cy w Å›wiatÅ‚oÅ›ci niedostÄ™pnej, którego żaden z ludzi nie widziaÅ‚ ani widzieć nie może; jemu niech bÄ™dzie cześć i moc wieczna. Amen” (1 Tm 6:16)

niedziela, 12 lutego 2017

ApostoÅ‚ Jan w swoim liÅ›cie zaleca nam: “Dzieci, wystrzegajcie siÄ™ faÅ‚szywych bogów” (1 J 5:21). Poniższe pytania zostaÅ‚y zaadaptowane ze starego kazania purytan, by pomóc nam zidentyfikować baÅ‚wany w naszych sercach. 

1. Co najwyżej cenisz?
2. O czym myślisz najczęściej?
3. Jaki jest twój najwyższy cel?
4. Czemu albo komu jesteÅ› najbardziej oddany?
5. Kogo albo co kochasz najbardziej?
6. Komu albo czemu najbardziej ufasz albo jesteś zależny?
7. Kogo albo czego obawiasz siÄ™ najbardziej?

8. W kim albo w czym pokładasz największą nadzieję?
9. Kogo, albo co pożądasz najbardziej? Albo, jakie pragnienia kiedy nie są zaspokojone denerwują ciebie lub dają brak satysfakcji?
10. Kim albo czym najbardziej się zachwycasz albo masz jako swoją największą radość i skarb?
11. Kto albo co budzi w tobie największy zapał?
12. Komu albo za co jesteś najbardziej wdzięczny?
13. Dla kogo albo dla jakiego wyższego celu pracujesz? 

Tyler Kenney

źródło: DesiringGod.org

niedziela, 5 lutego 2017

Kiedy piszę ten komentarz wyraźnie widzę wypełnianie proroctw biblijnych. Kiedy wielu ludzi twierdzących, że są chrześcijanami ignoruje związek pomiędzy bieżącymi wydarzeniami a fragmentami Biblii, które zostały napisane tysiące lat temu, moja rada jest taka: mądrze by było aby ci szydercy wreszcie się obudzili.

Szydercy wypeÅ‚niajÄ… dzisiaj biblijne proroctwa. W odniesieniu do czasów ostatecznych, Piotr powiedziaÅ‚: „Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdÄ… szydercy z drwinami, którzy bÄ™dÄ… postÄ™pować wedÅ‚ug swych wÅ‚asnych pożądliwoÅ›ci i mówić: Gdzież jest przyobiecane przyjÅ›cie jego? OdkÄ…d bowiem zasnÄ™li ojcowie, wszystko tak trwa, jak byÅ‚o od poczÄ…tku stworzenia" (2 P 3:3-4).

Piotr wyjaÅ›nia, że to stwierdzenie byÅ‚o adresowane do generacji czasów ostatecznych, która ochoczo bÄ™dzie ignorować biblijne prawdy. Ci zbuntowani ludzie bÄ™dÄ…cy wpÅ‚ywem innych, którzy bÄ™dÄ… twierdzić, że zarówno przeszÅ‚ość jak i przyszÅ‚ość zbudowana jest na pustych spekulacjach. Dalej Piotr kontynuuje: "ObstajÄ…c przy tym, przeoczajÄ…, że od dawna byÅ‚y niebiosa i byÅ‚a ziemia, która z wody i przez wodÄ™ powstaÅ‚a mocÄ… SÅ‚owa Bożego  przez co Å›wiat ówczesny, zalany wodÄ…, zginÄ…Å‚. Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocÄ… tego samego SÅ‚owa zachowane sÄ… dla ognia i utrzymane na dzieÅ„ sÄ…du i zagÅ‚ady bezbożnych ludzi" (2 P 3:5-7).

OczywiÅ›cie, Piotr odnosi siÄ™ do dwóch oddzielnych sÄ…dów. Jednym z nich jest potop za czasów Noego, który miaÅ‚ miejsce w przeszÅ‚oÅ›ci osÄ…dzajÄ…c ówczesny Å›wiat. Drugi sÄ…d w dalszym ciÄ…gu jest kwestiÄ… przyszÅ‚oÅ›ci – bliskiej przyszÅ‚oÅ›ci. Zamiast globalnego potopu, sÄ…d bÄ™dzie Å›wiatowÄ… katastrofÄ… ognia wymierzonÄ… przeciwko bezbożnym ludziom, dokÅ‚adnie tak samo jak za dni Noego.

Naturalnym jest, że Piotr nawiÄ…zuje do faktu, że zbliżajÄ…cy siÄ™ sÄ…d bÄ™dzie miaÅ‚ miejsce w czasie, gdy „szydercy”, bÄ™dÄ… zaprzeczać biblijnym proroctwom odrzucajÄ…c ich znaczenie. W pierwszym rozdziale swojego listu Piotr, przekazaÅ‚ inne twierdzenie, które objaÅ›nia znaczenie biblijnych proroctw i umieszcza to wyjaÅ›nienie we wÅ‚aÅ›ciwej perspektywie. Piotr stwierdziÅ‚: „Mamy wiÄ™c sÅ‚owo prorockie jeszcze bardziej potwierdzone, a wy dobrze czynicie, trzymajÄ…c siÄ™ go niby pochodni, Å›wiecÄ…cej w ciemnym miejscu, dopóki dzieÅ„ nie zaÅ›wita i nie wzejdzie jutrzenka w waszych sercach" (2 P 1:19)

Z mojego punktu widzenia wydaje się, że jego pierwsza przestroga była skierowana do szyderców, którzy w późniejszym czasie odrzucili biblijne ostrzeżenia. Słowo Boże jest jak światło świecące w ciemności. Faktem jest, że nawet niewielka ilość światła w ciemnym miejscu robi ogromną różnicę. Biblia opisuje królestwo szatana jako ciemność, a Boże Słowo jako światło.

Niestety, niektórzy chrześcijanie przekręcili znaczenie tych biblijnych ostrzeżeń przed szydercami, którzy pojawią się w czasach ostatecznych. Oni mówią, że prawdziwi szydercy w dniach ostatnich, to ludzie którzy ostrzegają przed duchowym zwiedzeniem i odrzucają światowy ruch jedności, który opiera się na domniemanych wielkich znakach oraz cudach. Jednak Biblia wyraźnie mówi nam, że cechą charakterystyczną czasów ostatecznych będzie duchowe zwiedzenie, odejście od wiary oraz kłamliwe znaki i cuda.

I tak jak w czasach starotestamentowych ignorowano i wyszydzano proroków, podobnie czyni się i dziś w stosunku do ludzi ostrzegających Boży lud (zob. Mateusza 24:24, 2 Tesaloniczan 2: 3 i 11)

Celem niniejszego komentarza jest dotarcie do tych szyderców, którzy odrzucajÄ… biblijne ostrzeżenia dotyczÄ…ce czasów ostatecznych, mieniÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie naÅ›ladowcami Chrystusa. A także do wszystkich wierzÄ…cych, aby przypomnieć im, że podobnie jak niegdyÅ› Bóg osÄ…dziÅ‚ Å›wiat w przeszÅ‚oÅ›ci przez wodÄ™ (jak wyraźnie wskazujÄ… zapisy kopalniane), tak samo uczyni w bliskiej przyszÅ‚oÅ›ci, zgodnie z tym jak sam zapowiedziaÅ‚. Jezus wróci niedÅ‚ugo. Czy jesteÅ› na to gotowy? 

Roger Oakland
opracowano na podstawie: http://www.understandthetimes.org/commentary/c180scoffers.shtml