5sola.pl

Soli Deo Gloria

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Modlitwa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Modlitwa. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 16 marca 2017

Zamartwianie siÄ™ jest grzechem.

Większość z nas pewnie nie wierzy w to. A nawet jeśli niektórzy z nas w to wierzą, to i tak wydaje się prawie niemożliwym zaprzestać zamartwiania się. Dla niektórych z nas pewnie zamartwianie wydaje się być normalną częścią życia.

Jest wiele innych grzechów w naszym życiu, dla których jesteśmy w stanie podać jasne, praktyczne kroki, które należy podjąć, by przestać je popełniać. Jeśli zmagasz się z upijaniem, to praktyczną rzeczą jest po prostu nietrzymanie alkoholu w domu albo niechodzenie do pubów czy innych miejsc, w których serwowany jest alkohol. To oczywiste kroki, których podjęcie może przynieść radykalną zmianę.

Ale co jeÅ›li chodzi o zamartwianie siÄ™? Tutaj już trudno podać jasne i proste rozwiÄ…zania. Czyż nie byÅ‚oby o wiele proÅ›ciej, gdyby w twojej gÅ‚owie (albo sercu) znajdowaÅ‚ siÄ™ przycisk, która pozwalaÅ‚by po prostu przełączyć siÄ™ na „tryb bez zmartwieÅ„”? Zamartwianie siÄ™ jest o wiele bardziej zÅ‚ożonym problemem niż pijaÅ„stwo czy inne grzechy, ale mimo to – Boże SÅ‚owo i na ten temat ma coÅ› do powiedzenia.

Odgrywanie roli Boga

Z pewnoÅ›ciÄ… istnieje dobry i sÅ‚uszny sposób, w który możemy troszczyć siÄ™ o innych ludzi i o zdarzenia w ich życiu. PaweÅ‚ radowaÅ‚ siÄ™ i wysÅ‚awiaÅ‚ Boga za to, że czÅ‚onkowie koÅ›cioÅ‚a w Filippi siÄ™ o niego troszczÄ… (List do Filipian 4:10). Jednakże, w momencie gdy zaczynamy myÅ›leć lub czuć, że to od nas zależy gwarancja dobrego rezultatu, to najprawdopodobniej przekroczyliÅ›my liniÄ™ miÄ™dzy zdrowÄ… troskÄ… a grzesznym zamartwianiem siÄ™. 

KtoÅ› kiedyÅ› powiedziaÅ‚: „JesteÅ›my odpowiedzialni za bycie posÅ‚usznym; za rezultaty odpowiedzialny jest Bóg”. Kiedy wiemy, że siÄ™ zamartwiamy? Wtedy, kiedy zdejmujemy tÄ… odpowiedzialność za to, co i jak siÄ™ wydarzy z Boga i przejmujemy jÄ… na siebie.

W pewnym sensie, kiedy siÄ™ martwimy, to próbujemy odgrywać rolÄ™ Boga, a przynajmniej w danej chwili „odgrywamy Jego kwestiÄ™”. To nigdy siÄ™ nam nie uda. Nasza dusza nie jest wystarczajÄ…co silna, żeby uniosÅ‚a ciężar zarzÄ…dzania wszechÅ›wiatem, choćby nawet jego malutkim kawaÅ‚kiem.

Martwić siÄ™ to “rozmawiać” ze sobÄ… o czymÅ›, na co nie jesteÅ›my w stanie nic poradzić. Po tym jak zrobiliÅ›my już wszystko w ciÄ…gu dnia, by pozostać wiernym Bogu, to nie pozostaje nam nic innego jeszcze do zrobienia jak… pójść do łóżka i zaznać odpoczynku. A mimo to tyle razy leżymy bezsennie, pocÄ…c siÄ™ i zamartwiajÄ…c o tym, co siÄ™ wydarzy dalej w naszym życiu, odgrywajÄ…c w naszej gÅ‚owie hipotetyczne scenariusze przyszÅ‚ych wydarzeÅ„ i tego, jak zÅ‚e siÄ™ one mogÄ… okazać.

Od zmartwienia do uwielbienia

W LiÅ›cie do Filipian (4:6-7) PaweÅ‚ mówi nam, żebyÅ›my przestali siÄ™ martwić o cokolwiek. A zamiast tego, żebyÅ›my siÄ™ modlili. PaweÅ‚ mówi nam wprost jak możemy zwalczyć zamartwianie siÄ™. JeÅ›li zamartwianie siÄ™ jest „rozmowÄ…” z samym sobÄ… o rzeczach, co do których nie jesteÅ›my w stanie nic zrobić, wtedy modlitwa jest rozmowÄ… z Bogiem w kwestiach, w których On może wszystko.

Kiedykolwiek czujemy, że przestajemy panować nad pewnymi rzeczami w naszym życiu, że sytuacja wymyka nam siÄ™ spod kontroli, wtedy jest zawsze pewna rzecz, którÄ… możemy zrobić: możemy zbliżyć siÄ™ do Boga w modlitwie. Bo jeÅ›li faktycznie zamartwianie siÄ™ jest nerwowÄ… i bezproduktywnÄ… „konwersacjÄ…”, w której biorÄ™ udziaÅ‚ tylko ja i mój problem, wtedy modlitwa przyłącza Boga do tej „konwersacji”.

Apostoł Paweł pisze także, byśmy przedstawiali nasze potrzeby Bogu z wdzięcznością (Filipian 4:6). Co to oznacza? Oznacza to przynajmniej tyle, że powinniśmy dziękować Bogu za wszelkie dobro, które nam wyświadczył, wszelkie dobro, które obecnie od Niego otrzymujemy oraz wszelkie dobro, które nam obiecał. To naprawdę wiele, by dziękować Bogu. A wdzięczność wyrażona w modlitwie jest częścią tego, co sprawia, że wszelkie zmartwienia zaczną blednąć.

Problem, Głoszenie, Uwielbienie

Problem, gÅ‚oszenie, uwielbienie – dokÅ‚adnie taki obraz Dawida widzimy w Psalmach: najkrótszÄ… drogÄ… od zmartwieÅ„ do wywyższania Boga jest droga od naszych problemów do gÅ‚oszenia Bożych prawd, do uwielbienia Boga.

1. Problem
Widzimy to w psalmach, że w życiu Dawida wciąż pojawiały się jakieś problemy. Czasem bardzo poważne. Na przykład:
ChroÅ„ przed bezbożnymi, moimi gnÄ™bicielami. Przed zawziÄ™tymi wrogami, którzy chcÄ… mnie osaczyć. Rozsadza ich duma, nic do nich nie dociera. WypowiadajÄ… sÅ‚owa peÅ‚ne wyniosÅ‚oÅ›ci. Ledwie siÄ™ ruszymy, już nas otaczajÄ…. WypatrujÄ… okazji, by nas przygnieść do ziemi. PrzypominajÄ… lwa żądnego ofiary albo mÅ‚ode lwiÄ…tko zaczajone w buszu.” (Psalm 17:9-12)

2. Głoszenie
W obliczu takich wrogów, ilu z nas zwróciłoby się ku zamartwianiu? Ale nie tak postępował Dawid. Zamiast tego, Dawid przedstawił swoje prośby Bogu (tak jak poleca nam Paweł w Liście do Filipian 4:6):
Swoje kroki stawiam mocno na Twych szlakach, nie potknęły siÄ™ również moje stopy… Ja zaÅ› dziÄ™ki sprawiedliwoÅ›ci zobaczÄ™ Twoje oblicze, wstanÄ™ ze snu i nasycÄ™ siÄ™ Twoim widokiem.” (Psalm 17:5,15)

WÅ‚aÅ›ciwie Dawid przypomina sobie o wszystkich tych chwilach w swoim życiu, kiedy Bóg siÄ™ o niego troszczyÅ‚. To tak, jakby mówiÅ‚ do siebie: „Ta sytuacja, w której teraz siÄ™ znalazÅ‚em, nie jest nieznana Bogu i jest On w stanie mnie z niej wyratować.” Tego typu rozmyÅ›lanie pozwalaÅ‚o Dawidowi skupiać siÄ™ bardziej na Bożej dobroci, a mniej na kÅ‚opotliwych okolicznoÅ›ciach jego życia.

3. Uwielbienie
I gdy tak Dawid przypominał sobie o wcześniejszej Bożej ochronie w jego życiu, to przechodził od swoich zmartwień do uwielbiania Boga. I to uwielbianie Boga zaprowadzało go często do bardzo odważnych modlitw o ratunek w sytuacjach, które go spotykały:

WysÅ‚uchaj, PANIE, mojej sÅ‚usznej sprawy, zwróć uwagÄ™ na moje bÅ‚aganie, skÅ‚oÅ„ swe ucho ku mojej modlitwie, pÅ‚ynÄ…cej z warg nieobÅ‚udnych! Niech sprzed Twego oblicza wyjdzie wyrok na mnie i niech Twoje oczy zobaczÄ… to, co prawe.” (Psalm 17:1-2)

Zwracam siÄ™ do Ciebie, bo wiem, że mi odpowiesz. Boże zwróć na mnie uwagÄ™, wysÅ‚uchaj moich słów… Okaż mi wspaniaÅ‚omyÅ›lnie swojÄ… Å‚askÄ™.” (Psalm 17:6-7)

Tak wiele psalmów zaczyna się w dolinie kłopotów, ale kończy się na wzgórzu optymizmu, że Bóg przyjdzie ze swoją pomocą. Życie modlitewne Dawida zmieniało panikę w wywyższanie Boga.

Strzeżony przez pokój

Å»ycie Dawida, tak jak przedstawiajÄ… je psalmy, pokazuje nam jak wprowadzić w życie to, „by przestać siÄ™ martwić o cokolwiek” (Filipian 4:6). JeÅ›li o mnie chodzi, to w moim zawodzie równie czÄ™sto muszÄ™ sobie przypominać instrukcjÄ™ PawÅ‚a.

W modlitwie przypominam mojemu Ojcu o obietnicy, którÄ… nam zostawiÅ‚ – obietnicy, że Jego pokój bÄ™dzie strzegÅ‚ naszych serc oraz myÅ›li (Filipian 4:7). I choć nie zawsze zdarza siÄ™ to natychmiast, to jednak gdy tak gÅ‚oszÄ™ sobie ten werset z Listu do Filipian i w jego Å›wietle siÄ™ modlÄ™, to dostrzegam, że mój punkt skupienia siÄ™ zmienia – przestajÄ™ nim być ja i moja życiowa sytuacja, a staje siÄ™ nim Bóg i jego obietnice.

Obietnica zawarta w tych kilku wersetach Listu do Filipian (4:6-7) jest wyraźna i prawdziwa: jeśli pozostaniemy wierni w przemienianiu zmartwienia w pełną wiary modlitwę, to Bóg będzie strzegł naszych serc przed zamartwianiem się.

To tak, jakby Bóg postawiÅ‚ strażnika u wrót naszych serc, który nie wpuszcza żadnego niepokoju do Å›rodka. Być może nie bÄ™dzie to dla nas do koÅ„ca zrozumiaÅ‚e, ale pokój, którego doÅ›wiadczymy, bÄ™dzie prawdziwy. 

Nasza radość w Bogu bÄ™dzie pewna – ale to nie dlatego, że my bÄ™dziemy pewni naszej psychicznej stabilnoÅ›ci albo pewni, że sami pokonamy nasze problemy, lecz dlatego, że to Boża obietnica jest tak wielka. Bóg zna nasze potrzeby. Bóg da nam swój pokój. 


Olan Stubbs
Tłumaczył: Miszael
Źródło: http://www.desiringgod.org/articles/pray-your-way-out-of-worry